Zeytinyagli Isirgan otlu Ispanak

Zeytinyagli Isirgan otlu Ispanak

Ege nin otlarindan bu seferde isirgan otunu taniyacagiz. Bu otun tadi inanilmaz lezzetli.

 

Kanserin düşmanı ısırgan otu:Vücutta hücre yenilenmesini sağlayan ısırgan otu; alyuvar yapımını artırıyor. Yaprak ve sürgünleri salata şeklinde veya pişirilerek yenildiğinde, kansere karşı etkili oluyor.
Isırgan otu, birçok rahatsızlığa iyi gelen ve sonbahardan ilkbaharın sonuna kadar bahçelerde bol miktarda yetişen bir ottur. Isırgan otunun genellikle yaygın olan 2 türü, tedavi amaçlı kullanılıyor. Büyük ısırgan otu ve küçük ısırgan otu. Yaprak, tohum ve kökün içerdiği etkin maddeler arasında farklılıklar bulunuyor. Yaprak çayının başlıca özellikleri olarak, idrar artırıcı, ödem çözücü, kan temizleyici, kan yaptırıcı, iltihap giderici, demir eksikliğini giderici ve organizmayı uyarıcı nitelikleri sıralanabilir.

 
Yapilisi:Yemeklik dogranmis kuru sogan zeytin yaginda hafif kavrulur. 2 dis sarmisak ilave edilir. Yikanmis, dogranmis ispanak ve isirgan otu suyu suzulup tencereye ilave edilir. Erimeye baslayinca 1 yemek kasigi kadar pirinc yada bulgur  ve tuzu ilave edilip pismeye birakilir.(Bilginize:Isirgan otu pirinci karartiyor.)
afiyet olsun.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !